Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Spiczynie

Spiczyn 8, 21-077 Spiczyn, tel. 81 75 78 294

Pamiętamy!

W czasie klasyfikacji, w pośpiechu codziennego dnia, wśród ważnych i drobnych spraw znaleźliśmy kilka chwil na refleksję historyczną w 163. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego…
Już w piątek 16 stycznia po lekcjach spora grupa uczniów klasy VIA udała się na cmentarz w Kijanach, gdzie znajduje się mogiła 5 powstańców poległych w potyczce pod Zezulinem. Przepastna biel śniegowego puchu pokryła wszystkie pomniki, dotulając wieczysty sen. W towarzystwie p. Grzegorza Pastusiaka i p. Antoniny Gajos szóstoklasiści zapalili przygotowane 3 „światła pamięci” oraz wysłuchali okruchów wspomnień dotyczących branki, walk powstańczych i anonimowego pogrzebu.

W sobotę wieczorem 17 stycznia przy Pomniku Powstańców Styczniowych podczas uroczystości gminnych pojawili się Odetta Gącikowska, która przedstawiła obecnym wzruszający fragment pamiętnika narzeczonej powstańca 1830 r., a także Bartłomiej Połuch w przebraniu cichego mnicha…

Tydzień powstańczych wspomnień zamknęła klasa VIB wspólnym wyjściem pod Pomnik Powstańców Styczniowych w Spiczynie. Uczniowie zapalili przy nim znicze i wysłuchali krótkiej opowieści o powstańczych ścieżkach, które przebiegały przez lasy, pola i wioski gminy Spiczyn.