Dziewięć dni z życia kolonisty!
31 lipca dzieci z naszej szkoły wyruszyły w wakacyjną podróż. Pierwszym miejscem postoju w drodze do Gdańska było Muzeum Zamkowe w Malborku. Po podzieleniu na dwie grupy zwiedziliśmy zamek z XIV–XV wieku otoczony murami obronnymi z bramami, składający się z trzech oddzielnych zamków: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego zwanego także Przedzamczem.Po wspaniałej lekcji historii ruszyliśmy w dalszą drogę do celu naszej wyprawy.
Kolejnego dnia po śniadaniu czekała nas równie ciekawa wycieczka. Na Westerplatte spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który wyposażył każdego uczestnika w słuchawki. Dzięki nim wszyscy dokładnie słyszeli historię obrony Westerplatte przez polskich żołnierzy. Z półwyspu galeonem wyruszyliśmy w stronę centrum Gdańska. Następnie wspólnie z przewodnikiem przeszliśmy się ulicą Długą i Długim Targiem oraz Długim Pobrzeżem pełnym kawiarni, pubów oraz restauracji tzw. deptakiem nadwodnym ciągnącym się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Zobaczyliśmy jeden z bardziej charakterystycznych budynków Gdańska – Ratusz Głównego Miasta oraz Fontannę Neptuna. Nie omieszkaliśmy również zajść do największej w Europie świątyni zbudowanej z cegieł, wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej – Bazyliki Mariackiej. Najbardziej niezwykłym zabytkiem jest trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Düringera z 1470 roku o wysokości 14 metrów. Po zjedzeniu kolacji wszyscy mogli skorzystać z boisk znajdujących się na terenie schroniska, pograć w piłkę, planszówki.
Nadszedł również czas na plażowanie. Wszyscy zaopatrzeni w krem do opalania, ręczniki, czapki wyruszyliśmy na plażę w Jelitkowie. Zabawa w piasku i kąpiele słoneczne trwały to samego południa. Po obiedzie i krótkim odpoczynku znaleźliśmy się w jednym z tych, miejsc w których zaczęła się II wojna światowa. Usłyszeliśmy historię bohaterskiej obrony pracowników Poczty Polskiej z 1 września 1939 r. Przewodnik opowiedział nam jak wyglądał przebieg walki i losy obrońców. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak w przeszłości działała poczta i poznaliśmy życie codzienne w Wolnym Mieście Gdańsku. Kolejnym punktem naszej wyprawy było Muzeum II Wojny Światowej. Świetna ekspozycja dla młodszych dzieci, które z otwartymi buziami słuchały opowieści pana Arka. Muzeum w nowoczesnym stylu za pomocą bardzo ciekawych ekspozycji przedstawiało historię Polski i innych krajów w czasie wojny. Wystawa nie ogranicza się tylko do lat 1939-1945, ale daje możliwość poznania genezy wybuchu wojny i podziału, który po niej nastąpił.
Środa była dniem, kiedy pan kierowca musiał mieć dzień wolny. Postanowiliśmy, że rano po śniadaniu zbierzemy swoje rzeczy i szybciutko przespacerujemy się na tramwaj nr 6, który kursuje w kierunku plaży w Jelitkowie. Radości było masę. Budowle z piasku, okopy, opalanie się, zbieranie muszelek. Po ciszy poobiedniej odbył się chrzest kolonijny, gry i zabawy na terenie obiektu gdzie nocowaliśmy.
Po trochę luźniejszym dniu naszych kolonii nadszedł czas na intensywne zwiedzanie. Jako pierwszą tego dnia zobaczyliśmy Katedrę Oliwską, długą, ceglaną bazylikę z transeptem i obejściem wokół prezbiterium. Słynie głównie ze swoich wspaniałych rokokowych organów na których odbywają się w sezonie letnim koncerty organowe. Mieliśmy możliwość wysłuchania takiego koncertu. Przespacerowaliśmy się również pięknym parkiem oliwskim, weszliśmy do palmiarni, obejrzeliśmy okazy roślin nie spotykanych u nas. Następnie wyruszyliśmy do Gdyni. Najsłynniejszym i najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Gdyni jest Skwer Kościuszki. Tam cumuje historyczny żaglowiec Dar Pomorza – były statek szkoleniowy – i okręt wojenny Błyskawica – niszczyciel, który długo był okrętem flagowym Marynarki Wojennej. Chętnie weszliśmy na statek Dar Pomorza. Będąc w Gdyni udaliśmy się również na Górę Gradową, z której mogliśmy zobaczyć piękny widok. Obejrzeliśmy okazy ryb w oceanarium.
W piątek spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem pod bramą Stoczni Gdańskiej To właśnie tu wszystko się zaczęło: Solidarność, Okrągły Stół, a w końcu upadek komunizmu w Polsce. Chociaż od wydarzeń minęło już wiele lat, pamięć tamtych dni jest tu wciąż żywa i podtrzymywana przez funkcjonujące w pobliżu stoczni Europejskie Centrum Solidarności. . Najważniejszym eksponatem w ECS są tablice z 21 postulatami strajkowymi. Zostały one ogłoszone 17 sierpnia 1980 roku przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i są wpisane na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata UNESCO – Pamięć Świata. Po bardzo ciekawej lekcji historii udaliśmy się na najdłuższe drewniane molo spacerowe w Sopocie. Przespacerowaliśmy się po nim, obejrzeliśmy nowoczesną przystań jachtową oraz wsłuchiwaliśmy się w szum fal przy falochronie.
Ostatnie dwa dni kolonii upłynęły nam na samych przyjemnościach. Zmierzyliśmy się ze swoimi lękami w parku linowym, obejrzeliśmy masę pięknych zwierząt w zoo Gdańsku – Oliwie. W niedzielę z rana korzystaliśmy jeszcze z kąpieli wodnych i słonecznych. Popołudniu nadszedł czas pakować swoje rzeczy oraz na podsumowanie kolonii. Przy ognisku zostały rozdane pamiątkowe kubeczki, nagrody za czystość w pokojach. Były też śpiewy, tańce oraz zabawa na boisku.
To było niezapomnianych dziewięć dni. Nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu.