IV Lekturowy Wieczór w Zawieprzycach

17 kwietnia 2026 roku w Stajni w Zawieprzycach odbył się IV Lekturowy Wieczór. Wydarzenie było skierowane do uczniów najstarszych klas szkół podstawowych naszej gminy. Młodzież wspierana przez swoich nauczycieli języka polskiego przygotowała przegląd wybranych lektur. Każdy z uczestników wcielił się w rolę scenarzysty, reżysera i aktora. Na scenie zaprezentowali się uczniowie ze szkół podstawowych: w Spiczynie, w Zawieprzycach, w Januszówce i w Jawidzu.
Jako pierwsza na scenie wystąpiła klasa 8 ze Szkoły Podstawowej w Zawieprzycach, przestawiając lekturę „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Następnie widzowie podziwiali zaprezentowane kolejno: „Chłopcy z Placu Broni” , „Mały Książę” , „Syzyfowe prace” „Zemsta” „Balladyna” , „Pan Tadeusz” „Świtezianka” , „Latarnik” , „Dziady cz. II” , „Kamienie na szaniec” „Kajko i Kokosz” , „Quo vadis”
Wszyscy z dużym zaangażowaniem wywiązali się z powierzonych im ról. Na scenie zabłysło kilka prawdziwych talentów aktorskich, ale niektórym zdarzyły się małe potknięcia. Tak jak to bywa w prawdziwym teatrze, potrzebny był też sufler. Młodzi artyści zadbali, aby każde przedstawienie dopełniała odpowiednia scenografia i stroje.
Wieczór urozmaicony był dodatkowo przez: quizy wiedzy o lekturach, wystawę prac plastycznych oraz wspólnie zatańczonego poloneza.
Spotkanie miało charakter dydaktyczno-rozrywkowy i przebiegło w miłej atmosferze. Ósmoklasiści skorzystali z szybkiej powtórki lektur przed zbliżającymi się egzaminami, a dla wszystkich uczestników była to okazja do zabawy i integracji z uczniami innych szkół.
Do zobaczenia za rok?…
Urszula Jóźwiak, kl. VII