Regulamin przyznawania stypendium naukowego
Regulamin przyznawania stypendium za wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe dla uczniów Szkoły Podstawowej w Spiczynie
1.
Stypendia szkolne za wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe przyznawane są ze środków budżetu gminy na podstawie art. 90 g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
- 2.
Wniosek o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe wychowawca klasy składa do komisji stypendialnej.
- 3.
Wnioski rozpatruje Szkolna Komisja Stypendialna powołana przez dyrektora szkoły.
Szkolna Komisja Stypendialna wnioskuje o przyznaniu stypendium do dyrektora szkoły wraz ze swoją opinią. Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół.
- 4.
Stypendium przyznaje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły.
- 5.
Stypendium za wynik w nauce lub za osiągnięcia sportowe nie przyznaje się uczniom klas I – III szkoły podstawowej.
- 6.
Stypendium za wyniki w nauce nie przyznaje się uczniom klasy IV szkoły podstawowej do ukończenia pierwszego okresu nauki.
- 7.
Stypendium szkolne za wyniki w nauce przyznaje się uczniom, którzy
w klasyfikacji półroczenj lub końcoworocznej spełniają kryterium promocji z wyróżnieniem określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562 z późn. zm. ). Liczba przyznanych stypendiów uzależniona jest od posiadanych środków finansowych przez szkołę.
- 8.
Stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej powiatowym (kwalifikacje do zawodów wyższego szczebla).
- 9.
W przypadku, gdy stypendium dla dwóch lub więcej uczniów , z tą samą średnią ocen, spełniających wymagane kryteria zawarte w § 7 i § 8 będzie przekraczać możliwości finansowe szkoły, bierze się pod uwagę kolejno:
- osiągnięcia ucznia w konkursach kuratoryjnych na szczeblu okręgowym
- osiągnięcia ucznia w konkursach na poziomie gminy: ortograficznym, recytatorskim
- osiągnięcia ucznia w konkursach plastycznych na szczeblu powiatowym
- osiągnięcia ucznia w zawodach sportowych na szczeblu powiatowym
- zaangażowanie ucznia w prace samorządu szkolnego, klasowego, prace społeczne na rzecz szkoły i klasy oraz wolontariacie.
- 10.
Stypendium szkolne za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe nie może przekroczyć dwukrotność zasiłku rodzinnego o którym mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późń. zm.). Wysokość stypendium ustala dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej i rady pedagogicznej oraz w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
- 11.
Stypendium szkolne za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe wypłaca się jednorazowo, po semestrze w którym uczeń spełnił warunki określone w § 7 i § 8.
- 12.
Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania i zatwierdzenia przez Radę Pedagogiczną.
- 13.
Sprawy nie uregulowane niniejszym regulaminem reguluje art. 90 g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
Regulamin został zaopiniowany przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Spiczynie w dniu …………………. r.
Art. 90g. 1. Szkoła może udzielać stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe.
- (360) Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium, a stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium.
2a. (361) Warunek uzyskania co najmniej dobrej oceny zachowania, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy uczniów szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych.
- O przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe uczeń może ubiegać się nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego okresu (semestru) nauki w danym typie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
- Stypendium za wyniki w nauce nie udziela się uczniom klas I-III szkoły podstawowej oraz uczniom klasy IV szkoły podstawowej do ukończenia pierwszego okresu nauki.
- Stypendium za osiągnięcia sportowe nie udziela się uczniom klas I-III szkoły podstawowej.
- Dyrektor szkoły powołuje w szkole komisję stypendialną.
- Średnią ocen, o której mowa w ust. 2, ustala komisja stypendialna, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego.
- Wniosek o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe wychowawca klasy składa do komisji stypendialnej, która przekazuje wniosek wraz ze swoją opinią dyrektorowi szkoły.
- Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe jest wypłacane raz w okresie (semestrze).
- Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe nie może przekroczyć kwoty stanowiącej dwukrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Wysokość stypendium ustala dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej i rady pedagogicznej oraz w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
- Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły.
- Przepisy ust. 1-3 i 6-11 stosuje się odpowiednio do kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych i kolegium pracowników służb społecznych, z tym że wniosek o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe składa słuchacz.
Regulamin przyznawania stypendium naukowego – do pobrania
[do góry]