Z wizytą w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
7 października 2016r. grupa uczniów klas IV – VI wraz z swoimi wychowawcami i Panią Dyrektor wzięła udział w zorganizowanej wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wizyta była kolejnym etapem współpracy jaką nawiązała nasza szkoła z zespołem badawczym CNK. Priorytetowym celem wyjazdu było inspirowanie naszych uczniów do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi dotyczących otaczającego nas świata. Zgodnie z założeniami dotyczącymi współpracy uczniowie klasy VI mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w projekcie finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn.: „Od czego zależy styl zwiedzania muzeów i centrów nauki? Wpływ kapitału naukowego uczniów na postawy podczas zwiedzania”.
Uczniowie wszystkich klas mieli okazję zwiedzić sześć wystaw stałych, a także Majsternia, Teatr Wysokich Napięć oraz Teatr Robotyczny.
Uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach:
- Techniki daktyloskopijne – poznali podstawowe metody pobierania odcisków palców oraz sposoby uwidaczniania i zdejmowania linii papilarnych na różnych powierzchniach z zastosowaniem proszków daktyloskopijnych.
- Okulary 3D – dowiedzieli się jak to się dzieje, że nasz mózg widzi przestrzennie, mimo że każde z oczu rejestruje obraz dwuwymiarowy. I w jaki sposób można stworzyć złudzenie obrazu trójwymiarowego, na przykład w kinie?
Dodatkową atrakcją było planetarium, w którym na sferycznym ekranie obejrzeliśmy wyjątkowy film 3D „Jesteśmy kosmitami”.
Pełni wrażeń wróciliśmy do domu późnym wieczorem, kiedy na nocnym niebie można dojrzeć gwiazdy, wokół których mogą być planety, a wśród nich może nawet druga Ziemia? Wpatrując się niebo zastanawialiśmy się czy i gdzie żyje rozwinięta cywilizacja, która nasłuchuje dźwięków pochodzących z naszej planety?
Przecież dla nich to my jesteśmy kosmitami.